Overthinking – czym jest paraliż analityczny?

Overthinking - czym jest paraliż analityczny?

Overthinking to inaczej paraliż analityczny. Występuje on wtedy, gdy nadmiernie przejmujemy się jakimiś rzeczami, nie możemy oderwać się od danego tematu, wciąż i wciąż rozpamiętujemy dane zachowanie czy wypowiedź. Overthinker to także osoba, która nie jest w stanie dokonać wyboru, bo ma w głowie za dużo wątpliwości – może to dotyczyć wyboru jogurtu, sukienki lub kierunku studiów.

Overthinking po polsku to po prostu nadmierne myślenie. Myślenie takie charakteryzuje się tym, że jest męczące, nużące, nierzadko frustrujące. Jakie są objawy overthinkingu? Jak sobie z nim radzić? Na te pytania odpowie niniejszy artykuł.

Overthinking – objawy

Jeśli czujesz, że z powodu zbyt dużego roztrząsania różnych spraw masz problemy w pracy, w szkole lub w relacjach z innymi ludźmi, to z dużą dozą pewności można powiedzieć, że jest to właśnie overthinking. Nierzadko overthinking może doprowadzić do przeciążenia umysłowego i emocjonalnego, nawet do bólu głowy. Nadmiernemu myśleniu często towarzyszy przeświadczenie, że nie masz wystarczającej wiedzy czy kompetencji do podjęcia danej decyzji. Z takiego przeświadczenia brać się może lęk, który rzutować będzie na wszystkie obszary Twojego życia.

Jeśli każda, nawet najdrobniejsza decyzja potrafi Ci zająć długie minuty, a nawet godziny, to znak, że powinnaś coś z tym zrobić. Jak poradzić sobie z overthinkingiem? Czy są na to jakieś skuteczne sposoby? A może warto wybrać się na psychoterapię?

Overthinking – jak sobie radzić?

Jak leczyć overthinking? Jak radzić sobie z tym zjawiskiem na co dzień? Z pewnością warto kierować swe myśli na możliwie jak najbardziej pozytywne tory – ciągle zadręczanie się i rozpamiętywanie negatywnych wydarzeń z przeszłości z pewnością nie pomogą przełamać overthinkingu. W przypadku zdiagnozowania u siebie takiego problemu ważne jest, by otaczać się ludźmi z dobrą energią, czytać książki i oglądać filmy z pozytywnym przesłaniem, jednym zdaniem: dbać o swój komfort psychiczny i o swoje dobre samopoczucie. Overthinking może bowiem wiązać się z obniżonym nastrojem, brakiem chęci życiowych.

Istotne zatem jest to, by skupiać się na tym, co trwa obecnie – nieustanne wybiegi w przyszłość lub w przeszłość mogą jedynie pogorszyć nasz stan. Chodzi o to, by cieszyć się chwilą i troszczyć się o swoją teraźniejszą kondycję.

Warto też sobie uświadomić fakt, że nasze teraźniejsze problemy i małe wybory, które tak nas pochłaniają, za jakiś czas nie będą miały żadnego lub prawie żadnego znaczenia. Overthinker powinien skupiać się na tym, by odnajdywać w sobie jak największe pokłady luzu i zadowolenia z aktualnej chwili.

Overthinker powinien próbować jak najmniej rozmyślać. Jest to trudne zadanie, szczególnie dla kobiet – mężczyznom łatwiej przychodzi zupełne wyłączenie myślenia. Jednak nawet kobiety są w stanie ograniczyć rozmyślanie, np. poprzez skupienie się na doznaniach zmysłowych.

Gdy zdiagnozujemy u siebie problem overthinkingu, warto ustalić jakieś ramy czasowe podejmowania decyzji – to pomoże nam w codziennym funkcjonowaniu, a możliwe, że sprawne podejmowanie decyzji wejdzie nam w krew.

Gdy czujemy, że nasz problem jest naprawdę poważny, z pewnością warto wybrać się na psychoterapię – pomoc specjalisty wpłynie korzystnie na nasz nastrój, bowiem pozwoli przepracować i przełamać różne niepożądane nawyki i zachowania.