Jak palić kadzidełka zapachowe?

Jak palić kadzidełka zapachowe?

Kadzidełka zapachowe przybyły ze wschodu i na dobre rozgościły się w naszych domach. Niektórzy je uwielbiają, inni nie przepadają, jednak nie sposób zaprzeczyć, że ilość ich odmian oraz wariantów zapachowych może zadziwiać. Znaleźć można ciężkie zapachy takie jak opium, drzewo sandałowe, czy mirrę, ale i lżejsze, o nutach kwiatowych, czy owocowych. Mają one także różne formy, począwszy od kadzideł stożkowych, które spalają się w całości, poprzez przez sznurkowe, aż do tych najbardziej popularnych, które znane są jako kadzidła patyczki.

Kadzidełka – zalety zapachowej terapii

Palenie kadzideł w domu to nie tylko zapach, który przyjemnie unosi się w powietrzu. Kadzidełka zapachowe używane są  również do medytacji, jogi, a nawet rytuałów, praktykowanych przez niektórych. Uważa się, że kadzidła lawendowe działają relaksująco, świeże zapachy, takie jak bazylia, czy cytryna poprawiają koncentrację i rozbudzają kreatywność, a niektóre aromaty działają łagodząco w przypadku astmy, czy alergii. Specjaliści od Ajurwedy wiedzą, który zapach działa przeciwzapalnie, który łagodzi lęki i niepokój, a które mogą hamować postępy różnych chorób. Warto więc przed zakupem przejrzeć listę kadzideł i ich właściwości i nie kierować się wyłącznie zapachem, ale także efektami, które ze sobą niosą.

Jak palić kadzidełka?

Chociaż wydawać się może to proste, warto wiedzieć jak palić kadzidła patyczki oraz jak zgasić kadzidełko. W przypadku patyczków, wystarczy podpalić czubek i gdy zacznie się tlić, umieścić kadzidełko na przeznaczonej do tego podstawce. Podobnie jest w przypadku kadzideł stożkowych, które różnią się jedynie tym, że spalają się w całości. Jak zapalić kadzidełko, które ma formę kostki? Tu sprawa jest odrobinę utrudniona, gdyż nie wystarczy już wyłącznie zapałka, czy zapalniczka. Potrzebny jest do tego ogrzewany świeczką dyfuzor, dzięki któremu będzie uwalniał się zapach. Kadzidła w proszku powinny zostać wsypane do kadzielniczki z węgielkiem.

Mając już wiedzę jak zapalić kadzidełko, dobrze wiedzieć też jak zgasić je, jeśli chcemy zrobić to szybciej – przed całkowitym wypaleniem. W przypadku patyczków, czy stożków, wystarczy ostrożnie obrócić kadzidełko i delikatnie zgasić je podobnie jak papierosa tak, by przestało się żarzyć (może posłużyć do tego podstawka, czy talerzyk). Tlącą się końcówkę można włożyć również w sól lub piasek. Kadzidła kostkowe powinny przestać palić się po zgaszeniu świeczki, a proszkowe po „wygaszeniu” węgielka.

Kadzidełka – jak używać bezpiecznie

Chociaż kadzidełka to fantastyczny sposób, by otulić mieszkanie przyjemnym zapachem, należy stosować przy tym względy bezpieczeństwa. Przede wszystkim, kadzidełko warto mieć na oku, a także nie przesadzać z ich paleniem. Jedno kadzidło, które spala się w przeciągu kilkunastu – kilkudziesięciu minut w zupełności wystarczy, by wypełnić przestrzeń zapachem, który będzie utrzymywał się nawet po zgaśnięciu. Dobrze wybrać też kadzidła naturalne, które nie zawierają toksycznych substancji, mogących powodować podrażnienia.

Kadzidełka zapachowe to świetny produkt, który relaksuje, jednocześnie wypełniając przestrzeń zapachem. Wiedząc jak bezpiecznie używać kadzidełka, jak je gasić oraz rozpalać, wystarczy już tylko iść do sklepu i wybrać odpowiedni dla siebie produkt i cieszyć się aromatem.