Demiseksualizm – co to jest?

Demiseksualizm - co to jest?

Seksualność człowieka już od dawna nie jest tematem tabu. Szczególnie, w czasie panowania social mediów, tematy związane z orientacją seksualną, popędem seksualnym lub życiem intymnym, stały się obecne w szeroko pojętej debacie publicznej. Wraz ze zniknięciem seksualnego tabu, w słownikach zaczęło pojawiać się coraz więcej dziwnych określeń, które na początku mogą nie być zrozumiałe. Jednym z nich jest demiseksualizm. Czym on dokładnie jest?

Demiseksualizm – co to jest?

Popęd seksualny jest czymś naturalnym w życiu każdego człowieka. Istnieją jednak osoby, które odczuwają popęd seksualny pod warunkiem nawiązanie niezwykle silnej emocjonalnej więzi z drugim człowiekiem. Taka osoba jest właśnie demiseksualna, co oznacza, że aby nabrać ochoty na seks, potrzebny jest jej czas oraz zbudowanie poczucia bliskości z drugim człowiekiem.

Co ciekawe, demiseksualizm zaliczamy do tej samej kategorii pojęciowej co homoseksualizm, biseksualizm oraz heteroseksualizm. Pojęcie demiseksualizmu zostało użyte po raz pierwszy w 2006 roku, co oznacza, że jest dość młodym słowem. Do jego popularyzacji przyczyniły się przede wszystkim media społecznościowe.

Dla większości osób, atrakcyjność seksualna u drugiego człowieka ma bardzo duże znaczenie, w przypadku osób demiseksualnych, nie jest to żadne kryterium nawiązywania znajomości. Osobowość i charakter to dwie główne cechy, na które osoba demiseksualna kładzie szczególny nacisk, a kluczowy dla niej jest pociąg emocjonalny, który z czasem przekształca się w chęć zbliżenia intymnego.

Kiedy mamy do czynienia z demiseksualizmem?

Osoba niedemiseksualna może poczuć pociąg seksualny do drugiej osoby już kilka sekund po jej poznaniu. W przypadku osoby demi jest to niemożliwe, ponieważ w tym przypadku pociąg emocjonalny będzie miał priorytet.

Głównym objawem demiseksualizmu, jest brak normalnego pociągu seksualnego na początku znajomości. Większa potrzeba więzi fizycznej, pojawia się w momencie, kiedy relacje emocjonalna będzie stała na satysfakcjonującym, dla takiej osoby, poziomie. Brak chęci współżycia może być przejawem płytkiej więzi emocjonalnej lub braku zaufania do drugiej osoby.

Warto podkreślić, że osoba demiseksualna, nie zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Również przypadkowy seks nie wchodzi w grę. Dla takiej osoby poczucie zbudowania więzi i pełnego zaufania jest najważniejsze. Dopiero wówczas następuje etap zakochania oraz pojawia się popęd seksualny.

Demiseksualizm, to nie jest aseksualizm

Osoba demiseksualna, nie jest osobą aseksualną, a niestety bardzo często oba pojęcia są używane wymiennie. Aseksualizm to całkowity brak pociągu seksualnego, który nie pojawia się nawet w dłuższej relacji. Osoba aseksualna opiera relację z partnerem na emocjach.

W przypadku demiseksualizmu, mamy do czynienia z popędem płciowym, jednak aby on się pojawił, muszą być spełnione odpowiednie warunki. W porównaniu z osobą aseksualną demiseksualista nie ma zaburzonego libido, jednak priorytetem jest dla niego więź emocjonalna. Kiedy jest ona wyjątkowa silna, osoba taka staje się osobą seksualną, która potrafi odczuwać przyjemność ze współżycia. Mówiąc najprościej, osoby demiseksualne potrzebują więcej czasu, aby wydobyć swój popęd seksualny, niż osoby, które z popędem nie mają żadnego problemu.

Seksualność człowieka od zawsze budziła wiele emocji. Obecnie nie tylko orientacja seksualna, ale również sfera psychiczna odgrywają w życiu intymnym człowieka bardzo ważną rolę. Tak było od zawsze, jednak dopiero teraz coraz chętniej mówi się o tym, odkrywając jednocześnie nowe orientacje psychoseksualne.