Uprawa awokado w Polsce – czy hodowla jest możliwa w ogrodzie lub domu?

Uprawa awokado w Polsce - czy hodowla jest możliwa w ogrodzie lub domu?

Awokado to roślina, która ma szerokie zastosowanie. To idealny dodatek do wielu potraw między innymi do sałatek, past, kanapek. Awokado ma także zastosowanie w produkcji kosmetyków. Ma dobry wpływ na zdrowie, ponieważ pomaga obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienia krwi, ponadto poprawia metabolizm. Liczne zalety awokado przyczyniają się do tego, że coraz więcej ludzi zastanawia się nad tym jak hodować awokado i czy jest w ogóle możliwa uprawa awokado w domu.

Czym charakteryzuje się awokado?

Awokado pochodzi z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Występuje pod postacią niezbyt wysokiego drzewka, które jest dosyć gęste i rozłożyste. Najwięcej awokado pochodzi ze stanu Michoacán. Do Polski zazwyczaj transportowane jest z Izraela, Hiszpanii, RPA i Peru. Czas dojrzewania owoców awokado jest dosyć długi – może trwać nawet kilka miesięcy. W smaku jest lekko mdłe i wyczuwalna jest orzechowa nutka. Owoce awokado często skrapia się sokiem z cytryny albo posypuje solą, aby nadać bardziej wyrazisty smak.

Czy można hodować awokado we własnym ogródku?

Uprawa awokado w Polsce, to kwestia, która nurtuje wielu miłośników tej rośliny. W Polsce, hodowla awokado w ogrodzie nie jest możliwa ze względu na klimat. Drzewko awokado w ogrodzie w polskich warunkach klimatycznych nie przetrwa, ponieważ musi być uprawiane w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 10 stopni. Ponadto awokado bardzo lubi wilgoć i promienie słoneczne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby hodować awokado w doniczce we własnym domu. Należy jednak zadbać o to, aby umożliwić roślince odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu.

Jak wygląda hodowla awokado w doniczce?

Jak zatem wygląda hodowla awokado w domu? Aby zasiać awokado, wystarczy posadzić pestkę. Dojrzała roślina nie będzie tak okazała, jak drzewka awokado, które rosną w Meksyku, ale świetnie ozdobi wnętrze domu. Może się zdarzyć, że taka roślinka wyda owoce, jednak jest to dosyć rzadkie, a na pierwszy owoc trzeba czekać od 6 do 8 lat od momentu posadzenia rośliny.

Aby zasadzić awokado, należy umieścić pestkę w wodzie i poczekać aż zacznie kiełkować. Na kiełkowanie awokado czeka się nawet kilka tygodni. Po tym, jak roślina zacznie wypuszczać swoje pierwsze korzenie, można przesadzić awokado do doniczki. Awokado należy do roślin, które lubią światło, dlatego należy postawić doniczkę w nasłonecznionym miejscu. Hodując awokado, należy pamiętać o częstym podlewaniu rośliny. Jest to najważniejsza czynność w prowadzeniu hodowli. Zatem jak podlewać awokado? W letnie dni powinno się podlewać roślinę nawet codziennie. Warto również zraszać awokado, a zwłaszcza zimą, kiedy wilgotność w pomieszczeniach jest niższa niż latem.

Osoby, które decydują się na uprawę awokado, powinny również zadbać o odpowiednie podłoże dla rośliny. Najlepiej sprawdzi się podłoże torfowe wymieszane z piaskiem lub perlitem. Warto raz na dwa tygodnie nawozić roślinę oraz przycinać po tym, jak zacznie rosnąć do kilkudziesięciu centymetrów. Do nawożenia awokado sprawdzi się nawóz, który zawiera większą ilość potasu.