Jak żyją mormoni w Polsce? Zasady, zwyczaje i ubiór

Jak żyją mormoni w Polsce? Zasady, zwyczaje i ubiór

Grupa wyznaniowa o dość nietypowej nazwie, wyznanie wokół którego wyrosły pewne mity. Mormoni, bo o nich mowa są grupą wyznaniową, która w Polsce liczy około tysiąca ośmiuset członków.

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich i Społeczność Chrystusa to dwa największe kościoły wokół, których skupiają się Mormoni. Tylko ten pierwszy jest obecny w Polsce i liczy 1800 wyznawców.

Mormoni – kim są i jakie zasady panują w tym wyznaniu?

Mormoni to nurt zapoczątkowany przez Josepha Smitha, który działał w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Był on założycielem kościoła, a jego wierni uznają go za proroka. To wyznanie jest obecne na całym świecie i na dzień dzisiejszy tą religię wyznaje około czternaście milionów osób.

Mormoni przede wszystkim różnią się od chrześcijan tym, że nie wierzą, że ofiara Jezusa Chrystusa oczyściła ich z wszystkich grzechów. Nie uznają oni też Trójcy Świętej w tym znaczeniu, że Bóg Ojciec, Jezus i Duch Święty to jeden byt.

Jednym ze zwyczajów mormonów jest zakaz używek. Nie mogą oni pić alkoholu, palić papierosów. Wykluczone są również kawa i herbata. Zakazy obowiązują również w kwestii piercingu oraz tatuaży. Mormonki muszą skromnie dobierać dodatki, nie mogą mieć innych kolczyków niż te w uszach. Tatuaże tak jak kolczyki w innych miejscach są zakazane. Zasady obowiązują też w kwestii seksualności wyznawców. Zakazany jest seks przed małżeński oraz aborcja, chyba, że ciąża jest wynikiem gwałtu, bądź zagraża życiu matki.

Jak żyją Mormoni?

Zważając na dużą ilość zasad i zakazów, może pojawić się to pytanie. Po ślubie małżonkowie są zobowiązani do dbania o życie małżeńskie, muszą być sobie bezgranicznie wierni, jeść razem posiłki, wspólnie się modlić, a każdy wieczór powinni spędzać w gronie najbliższych im osób.

Ubiór Mormonów

Ważnym elementem ich życia jest również ubiór mormonów. Pod restrykcje podchodzi ich bielizna. Wskazany strój to zwykły biały T-shirt oraz spodenki do połowy ud. Według wielu opinii ludzi należących do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich jest ona bardzo niepraktyczna, a jej noszenie sprawia okropny dyskomfort.

Jednakże Mormoni nie mogą sobie pozwolić na swobodę wyboru ubioru dziennego. Nie mogą zakładać krótkich spodenek, tudzież shortów. Odpadają również obcisłe ubrania.

Mormoni co niedzielę zbierają się w swoich kaplicach na nabożeństwo. Podczas niego modlą się, odśpiewują pieśni oraz odbywają wieczerzę pańską. Diakon błogosławi chleb i kielich wody, a potem podaje każdemu z obecnych na nabożeństwie wiernych.

Mormoni w Polsce

Kościół ten jest obecny na całym świecie, również Polsce. Należy do niego, według danych, które możemy znaleźć na stronie Kościoła, 1800 osób. Ich siedziba znajduje się w Warszawie, ale posiadają też gminy w wielu innych miastach takich jak Łódź, Kraków, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Ich wspólnota stanowi bardzo mały procent w skali wyznań w Polsce, ponieważ nie przekracza nawet 0.05%.

Warto zauważyć, że mormoni to druga najszybciej rozwijająca się wspólnota religijna, a pierwsze miejsce oddaje tylko islamowi.