Miłość to uczucie, które towarzyszy nam od zawsze. Niekiedy jednak zakochanie jest mylone z zauroczeniem, które daje wiele podobnych objawów. Po jakim czasie mija zauroczenie i w jaki sposób najlepiej odróżnić silne uczucie od przelotnej fascynacji drugą osobą?
Ile czasu trwa zauroczenie?
Ile trwa zauroczenie? To pytanie zadają sobie tysiące osób. W praktyce czas trwania zauroczenia może jednak przyjmować różne wartości. W większości przypadków oscyluje on pomiędzy 4 a 9 miesięcy, jednak w skrajnych przypadkach może wydłużyć się nawet do 3 lat. Długość trwania zauroczenia w głównej mierze zależy od uwarunkowań danej osoby i jej charakteru. Ludzie nieśmiali zazwyczaj potrzebują więcej czasu na spróbowanie nowej relacji niż osoby pewne siebie. Choć nie da się jednoznacznie powiedzieć, kiedy mija zauroczenie, to w większości przypadków uczucie to słabnie wraz z upływem czasu. Zauroczenie może osłabnąć już po pierwszej randce, aczkolwiek zwykle ciągnie się wiele miesięcy. Najmocniejsze jest zazwyczaj przez pierwsze kilka tygodni po poznaniu nowej osoby. Nierzadko jest związane z aspektami seksualnymi i sprowadza się do fizycznego podniecenia drugim człowiekiem.
Czym cechuje się zauroczenie?
Pomimo że trudno stwierdzić, jak długo trwa zauroczenie u mężczyzn, to stan ten zazwyczaj daje charakterystyczne objawy. Jednym z głównych symptomów zauroczenia jest absolutna fascynacja drugą osobą. Osoby zauroczone nierzadko nie widzą poza nią świata i myślą o niej podczas wykonywania każdej codziennej czynności. Cechą charakterystyczną zauroczenia jest również to, że często bywa mylone z zakochaniem. Trzeba jednak pamiętać, że prawdziwa miłość jest zdecydowanie silniejszym uczuciem, które wykształca się dopiero po określonym czasie. Objawy zauroczenia u nieśmiałych osób mogą również przyjmować formę pozornego unikania swojego obiektu westchnień. Taka postawa nie jest jednak przejawem braku zainteresowania, a zawstydzeniem. Jeżeli zadajesz sobie pytanie: zauroczenie a zakochanie – które mnie dotyczy, to powinieneś dokładnie zastanowić się nad Waszym rodzajem relacji. Kiedy na siłę starasz się przypodobać drugiej osobie i nie dostrzegasz jej wad, to wiele wskazuje na to, że fascynacja ma jedynie przelotny charakter.
Czym różni się zauroczenie od zakochania?
Jak odróżnić zauroczenie od zakochania? W praktyce nie jest to łatwe, aczkolwiek główną różnicą pomiędzy nimi jest sposób rozwiązywania konfliktów. Jeżeli najmniejsze sprzeczki wywołują w Tobie smutek i poczucie winy, to najprawdopodobniej nie doświadczyłaś prawdziwej miłości. Jeśli natomiast umiesz osiągać kompromis ze swoim partnerem, a konflikty nie ulegają eskalacji, to niewykluczone, że Twoja relacja jest czymś poważnym. Miłość jest związana również z akceptacją wad swojego partnera. W odróżnieniu od zauroczenia, zakochanie cechuje się bowiem tym, że druga osoba nie jest kreowana przez nas na bóstwo i istotę pozbawioną jakichkolwiek minusów. Co prawda, miłość może być związana z idealizowaniem swojego partnera, jednak zazwyczaj zakochane kobiety godzą się z pewnymi wadami swojego mężczyzny i akceptują go takim, jakim jest. Miłość a zauroczenie to jednak niezwykle szeroki i złożony temat, dlatego u każdego człowieka stany te mogą dawać zgoła odmienne objawy.
Zostaw komentarz