Jak i z czego zrobić marzannę?

Jak i z czego zrobić marzannę?

Topienie lub palenie Marzanny to słowiańska tradycja, która symbolizuje pożegnanie zimy i przywitanie pierwszego dnia wiosny. Marzanna to kukła zrobiona najczęściej ze słupka słomy, ubrana w kwiecistą spódnicę. Stanowi ucieleśnienie zimy, a zniszczenie jej zwiastuje nadejście cieplejszych dni. Z czego zrobić Marzannę i jak zrobić to w domu? Jaki jest najprostszy pomysł na własnoręczne przygotowanie Marzanny?

Jak zrobić Marzannę w domu?

Własnoręczne zrobienie Marzanny w domu jest naprawdę proste. Nie potrzebujemy do tego żadnych wymyślnych materiałów – wystarczy bibuła lub słoma, patyk średniej długości, ewentualnie trociny lub podarta gazeta, kawałek sznurka oraz materiał, na przykład ze starych ubrań. Do ozdoby możemy użyć koralików, cekinów, ozdobnych tasiemek czy brokatu. Nasza Marzanna może być dowolnego rozmiaru – wszystko zależy od naszych preferencji. W ten sposób powstanie prosta Marzanna, którą możemy przygotować własnoręcznie według własnych upodobań i pomysłu.

Jak zrobić Marzannę ze słomy?

Aby przygotować Marzannę ze słomy należy podzielić słupek słomy na dwie części- mniejszą i większą. Z mniejszej stworzymy ręce i nogi, a z większej tułów i głowę. Większy snopek musimy zgiąć w połowie. Należy zachować przy tym ostrożność, bo może się połamać. Gdy kształt przypomina głowę połączoną z tułowiem, możemy się zabrać za stworzenie reszty ciała Marzanny. W tym celu mniejszy snopek słomy należy przymocować na tułowiu w taki sposób, by kształtem przypominał ręce i nogi. Całość należy mocno związać sznurkiem. Następnie tworzymy włosy. Można je wykonać z pozostałych kawałków słomy albo z materiału lub bibuły. Warto ozdobić je kolorowymi tasiemkami, w taki sposób, żeby fryzura przypominała dwa warkocze. Na sam koniec Marzannę owijamy kawałkiem materiału w taki sposób, by układał się na kształt długiej spódnicy. Jeżeli mamy ochotę możemy ozdobić naszą kukłę cekinami lub koralikami i umieścić ją na patyku.

Jak zrobić Marzannę z bibuły?

Do przygotowania Marzanny z bibuły potrzebujemy sporego kawałka bibuły o dowolnym kolorze. Oprócz tego potrzebny będzie kawałek sznurka, trociny lub potargana gazeta, kijek (o długości około metra) oraz ewentualnie kolorowe koraliki. Zaczynamy od głowy. Trociny lub potarganą gazetę owijamy ciasno w bibułę w taki sposób, żeby stworzyć kształt głowy. Związujemy mocno sznurkiem. Reszta kukły powinna ułożyć się na kształt spódnicy. Następnie mocujemy kukłę na kijku, można to zrobić za pomocą sznurka lub kleju. Podstawa naszej Marzanny jest już gotowa, więc możemy ją udekorować. Włosy najlepiej zrobić ze słomy, bibuły lub kawałka materiału. Możemy również dorobić twarz przy pomocy koralików oraz ozdobić jej spódnicę kwiecistym materiałem.

Niszczenie Marzanny

Zgodnie z tradycją Marzannę należy spalić lub utopić. Najlepiej przeprowadzić taki rytuał w domu, ponieważ wrzucanie Marzanny do naturalnego zbiornika wodnego zanieczyszcza środowisko i jest zabronione. Palenie Marzanny jest niebezpieczne i w dodatku nielegalne, nawet jeżeli kukła jest wykonana z ekologicznych materiałów. Najbezpieczniejszym pomysłem jest zatem utopienie kukły na przykład w wannie czy basenie ogrodowym.