Jak prać kurtkę zimową w domu, aby jej nie zniszczyć?

Jak prać kurtkę zimową w domu, aby jej nie zniszczyć?

Pranie kurki zimowej w domowych warunkach budzi zawsze wiele kontrowersji. Przed przystąpieniem do prania odzieży wierzchniej przede wszystkim należy zapoznać się dokładnie z zaleceniami z metki. W przypadku, jeśli są wskazania do prania chemicznego, nie można wykonać tego samodzielnie. Wynika to zapewne ze składu tkaniny, z której jest uszyta kurtka. Nie dostosowanie się do zaleceń może spowodować jej zniszczenie. Zatem podpowiadamy, jak prać kurtę zimową, aby służyła również na następne sezony.

Wybór sposobu prania kurtki zimowej

Wiele osób zastanawia się, jak prać kurtę zimową? Jeśli są to niewielkie zabrudzenia, wówczas można wyczyścić gąbką namoczoną detergentem. Zaś samo pranie kurtki zimowej można wykonać ręczne bądź w pralce automatycznej.

Przed przystąpieniem do czynności pielęgnacyjnych należy uprzednio opróżnić zawartość wszystkich kieszeni oraz odwrócić ubranie na lewą stronę. Uchroni to przed ewentualnym poplamieniem bądź otarciami materiału.

Pranie ręczne wymaga posiadania dużej miski, która umożliwi całkowite namoczenie kurtki. Dodatkowym utrudnieniem jest odwirowanie i wysuszenie. Zatem łatwiej zawsze skorzystać z pralki.

Kwestia wyboru tego sposobu stawia dylemat, jak nie zniszczyć kurtki w pralce? Zachowując środki ostrożności, uniknie się katastrofy. Należy pamiętać, że bez względu na wybór sposobu, nie można dokonywać prania w wysokich temperaturach. Powinna ona wynosić maksymalnie 40 stopni. Zaś wirowanie należy ustawić na 600 obrotów. Wszelkie futrzane kołnierze oraz inne ozdoby powinny być odpięte, zamki oraz zatrzaski zapięte. Kurtki zimowe są zdecydowanie duże i należy je prać oddzielnie. Stają się one po wchłonięciu wody o wiele cięższe.

Wybór detergentów do prania kurki zimowej w domu

Kurtka pikowana oraz puchowa wymaga szczególnej ostrożności w doborze środków do prania. Należy używać specjalnie do tego przeznaczonych płynów. Kapsułki i proszek do prania w niskich temperaturach wody nie ulegają całkowitemu rozpuszczeniu. Dodatkowo osłona kapsułki przykleja się do tkaniny i jest bardzo trudna po wyschnięciu do usunięcia.

Nie można również używać płynów zmiękczających oraz do płukania ani wybielaczy. Aby tego typu kurtki zachowały swoją właściwą objętość wówczas do bębna pralki, wkładamy kilka piłeczek tenisowych. W taki sposób uniknie się zbicia puchu oraz wypełniacza pikowanej kurtki. Dostępne są preparaty, które zapewnią właściwą ochronę i trwałą świeżość odzieży wierzchniej.

Suszenie kurtki na zimę

Kluczem do zachowania świetności zimowej kurtki oprócz sposobu prania jest również suszenie. Posiadacze suszarek bębnowych powinni tego typu odzież suszyć, ustawiając długi program z niską temperaturą.

Zaś w przypadku tylko odwirowania w pralce, należy dokładnie wysuszyć kurtkę poprzez rozłożenie jej na zwykłej, pokojowej suszarce. W taki sposób szybciej wyschnie i nie będzie miała żadnych zagnieceń ani pomarszczeń.

Aby zimowa kurtka szybciej wyschła należy odpiąć wszystkie zamki i kieszonki. Pozwoli to na cyrkulację powietrza oraz szybsze wyschnięcie. Ponadto można co jakiś czas odwrócić ją na inną stronę. Nie należy kurtek dosuszać żelazkiem. Grozi to ich zniszczeniem.